“Жодне приміщення не залишилося неушкодженим”: у музеї “Чорнобиль” розповіли про атаку

Директорка закладу розповіла про втрачені експонати, стан історичної будівлі та плани на відновлення.

Наслідки атаки РФ по музею "Чорнобиль". Фото: ДСНС України

Наслідки атаки РФ по музею "Чорнобиль". Фото: ДСНС України

Унаслідок масованого російського обстрілу в ніч з 23 на 24 травня Національний музей «Чорнобиль» у Києві зазнав серйозних пошкоджень. Історична будівля колишнього пожежного депо XIX століття, яка нещодавно пройшла масштабну реконструкцію, втратила дах і третій поверх.

Про це розповіла гендиректорка музею Віталіна Мартиновська в інтерв’ю DW.

Вона зазначила, що влучання ворожої ракети відбулося в сусідню будівлю. Через те, що споруди знаходяться поруч, частина боєприпасу й вибухова хвиля потрапили до музею, спричинивши сильні руйнування. Зокрема, було знищено дах конструкції.

“Практично відсутній третій поверх – останній поверх нашої будівлі. Зруйновані освітні кімнати, які знаходилися на ньому: художній клас і музейна лабораторія. Це нові приміщення, які ми побудували в ході реставраційних робіт “, – зазначила Мартиновська.

Також вона додала, що внаслідок удару була зруйнована друга експозиційна зала.

За попередньою оцінкою, близько 40% предметів експозиції втрачено безповоротно. Найбільше постраждали експонати, які є свідками історії Чорнобиля, евакуації людей та етнографічна частина колекції, присвячена Поліссю: культові предмети, стародруки Біблії, ікони, артефакти з перших наукових експедицій у зону відчуження.

Попри це, вдалося врятувати близько 60% експонатів, зокрема ті, що зберігалися у фондосховищах. Частина пошкоджених предметів буде передана до реставраційного центру для оцінки та відновлення. Також Мартиновська розповіла, що велика кількість артефактів є оцифрованими. Але, на жаль, не всі предмети мають такі копії.

Будівля, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення, потребує комплексної технічної експертизи.

«Наразі жодне приміщення не залишилося неушкодженим. Ми маємо відновити несучу здатність конструкцій, першочергово — дах», — наголосила директорка.

За її словами, питання залучення донорських коштів опрацьовує Міністерство внутрішніх справ, і вже є пропозиції від міжнародних партнерів. Керівництво музею налаштоване його відновити і зробити ще сильнішим та сучаснішим.

Мартиновська додала, що особисто для неї найболючішим було побачити палаючу будівлю після удару.

«Я, як керівник, не маю права опустити руки. За рік-півтора ми знову відкриємо двері музею», — сказала директорка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *